Dá se nabíjet elektromobil z FVE?

Myšlenka FVE k využití nabíjení elektromobilu dává přeci jen smysl...
Odpovědět
sonyr
Administrátor fóra
Příspěvky: 150
Registrován: pát 19. lis 2021 16:14:32
Bydliště: Doubrava

Dá se nabíjet elektromobil z FVE?

Příspěvek od sonyr »

Tento dotaz jsem na internetu našel několikrát a pokaždé se snažím na něj srozumitelně odpovědět.

Záleží samozřejmě na výkonu vaší solární elektrárny. Nechci zde řešit, kdy a za kolik lze solární elektrárnu pořídit. Myslím si, že v dnešní době zdražování kvůli covidu se solární elektrárna vyplatí i bez jakékoli dotace.

S mým Saxem jsme za tento rok najeli zhruba 20 tisíc km, což je nějakých 40 tisíc za palivo. Jelikož jsme se soustředili na to, abychom nabíjeli čistě (vše má uhlíkovou stopu) pro nás zdarma z FVE, tak si troufám tvrdit, že 95 procent jsme opravdu najeli z naší FVE elektrárny. Máme Saxo již cca 6 let a za tu dobu si vydělalo na Li-ion baterie. Takže i přesto, že Ni-Cd nešly ještě úplně do kopru (také je prodávám), rozhodl jsem se o přestavbu na Li-ion (o přestavbě ve vlastním článku).

Díky přestavbě jsem takřka ztrojnásobil dojezd. Tento dojezd v jeden den nevyužijeme a tak i přes to, že sluníčko nesvítí každý den, stačilo vychytat dobíjení aspoň každý třetí den. A to se už opravdu dá. Snížil jsem nabíjecí výkon na co nejméně to Sagem umožnil a tak jsem maximalizoval využití výkonu FVE.
Honza
Příspěvky: 4
Registrován: úte 30. lis 2021 13:17:08

Re: Dá se nabíjet elektromobil z FVE?

Příspěvek od Honza »

Protože nejsme přes den doma, nemůžu nabíjet auta, tak používám fotovoltaiku tam, kde nehrozí vysoké náklady na instalaci čehokoliv. Ohřívám přes den vodu v obyčejném 100l bojleru, který má kupodivu dvě 1000W spirály už z fabriky, v podlaze mám vedle teplovodního zalité i elektrické topení, také maká sušák na ručníky, to nepotřebuje střídavé 220V, k tomu se dobíjí 200Ah baterie k 12V rozvodu určenému ke svícení LED, zásuvky 12V na notebooky a USB. Kromě toho se udržuje 12V baterka v obstarožním FoFo mk1 TDDi, který už skoro rok nevyjel. Dřív na Peugeotu 106 electrique se prostě baterie připojila spešl koncovkou schovanou pod kapotou, ale nabití stouplo do večera jen o pár %.
sonyr
Administrátor fóra
Příspěvky: 150
Registrován: pát 19. lis 2021 16:14:32
Bydliště: Doubrava

Re: Dá se nabíjet elektromobil z FVE?

Příspěvek od sonyr »

Super je vidět, že jste to promyslel. Já teď postupně zvažuji začít používat LiFePO4 baterie. Mám představu nejdříve cyklovat všechno osvětlení, pak ledničky, čerpadlo ze studny, nabíječky na mobily a samozřejmě minimalizovat odběr ze sítě. Bohužel se asi nikdy úplně od sítě odstřihnout nebudu moct.
Odpovědět