Spustil jsem svou novou elektrárnu Solax a co dál?

Odpovědět
sonyr
Administrátor fóra
Příspěvky: 150
Registrován: pát 19. lis 2021 16:14:32
Bydliště: Doubrava

Spustil jsem svou novou elektrárnu Solax a co dál?

Příspěvek od sonyr »

Pokud váš příspěvek začíná: Mám nově FVE, jsem začátečník, nebo mám elektrárnu krátce, tak zde najdete odpovědi na otázky s tím spojené.
Předpokládejme, že elektroměr ještě nemáte vyměněný za nový tzv. čtyř kvadrantní, tj provozujete FVE ihned po instalaci.

1. opište nebo vyfoťte si stav fakturačního elektroměru, všech počítadel (čísel co se tam mění). V registru 2.8.0 jsou z pravidla přetoky, měla by tam být z výroby jednička. Foťte to pár dní zasebou, abyste si potvrdili, že elektrárna nepouští do sítě jednotky či desítky kWh denně.

3. Aplikace Solax Cloud je prima na sledování dlouhodobých trendů, ale moc prima na okamžité hodnoty není, protože data se do cloudu posílají 1x za 5 minut a jedná se o aktuální hodnotu, která tam už za vteřinu není. Tedy budete zděšeni, že do sítě jde 2000W a to přitom jen vypla rychlovarka a na 1s tam opravdu šlo 2kW. To nevadí, takto hybridní FVE funguje a je to OK.

5. Pokud chcete zapnout nebo vypnout přetoky, tak v menu Setting/Advanced/Export Control (v CZ Nastavení/Pokročilé/Řízení exportu) je hodnota ve W. Pro zakázání 0, pro povolení hodnota dle smlouvy s distribuční společností mínus 5%. Heslo viz bod 99.

6. Neměňte nastavení pokud nevíte co dělají. Hodnota Safety (Bezpečnost) má být na Czech_2022_1, Phase Unbalanced na Enable (Povolit).

7. Pokud máte v domě zapojený backup, zjistěte jak funguje, jak je to s přepínači v rozvaděči. Až přijde výpadek, abyste věděli, že to má či nemá fungovat. Obecně je velmi vhodné, aby byl rozvaděč popsaný a vy jste uměli FVE vypnout a zapnout. Pokud vám to instalační firma neukázala, chtějte to po ní.

8. Na zimu nastavte SOC (Limit vybití baterie) na 40% a více. Od doby, kdy se začne pravidelně baterie nabíjet na 100% (jaro, léto, podzim) může být SOC na 10%. Pozor, pokud budete mít vybitou baterku, nebudete mít energii na zálohu domu (backup). Pokud provozujete střídač v režimu SelfUse (Vlastní spotřeba), tak po dosažení nastaveného SOC střídač usne (přejde do Idle). V tomto stavu (idle) nefunguje záloha domu.

9. Pokud vám cloud neukazuje data, je možné, že vypadl. Pročtěte příspěvky ve skupině z aktuálního dne a pokud vypadl, tak to tam určitě někdo již napsal. Až vás začne štvát cloud, tak je více řešení, jak se dostat k aktuálnímu výkonu a datům z FVE. Jeden z nich je režim local viz bod 99, další řešení nabízí SunnyHome, myLivingEnergy nebo Home Assistent. Všechna řešení mají své výhody a nevýhody, je na každém, které si zvolí. Osobně mám Home Assistant, protože na něm provozuji "chytrou" domácnost a integroval jsem do něj i řízení ohřevu bojleru podle výkonu FVE.

10. aktuální firmware (ke dni 22.9.2023) je 1.33/1.31, aktualizovat ho můžete sami, či požádat podporu přes mail service.cz@solaxpower.com. Tato verze se zdá být stabilní a v pořádku. Aktuální verzi zjistíte přímo na střídači, menu About -> Internal Code, kde pro FW 1.33/1.31 bude Inverter code 33 0X 31.

11. Pokud se vám v noci střídač uspává, je to malým odběrem domu (pod cca 200W). Toto je možné ovlivnit nastavení HotStandby Settings na Disable.

12. Pokud máte backup výstup bez napětí a chcete ho používat i v normálním režimu (tedy za dovdávky z DS), tak nastavte External ATS na Disable.

14. Potřebuje Solax přídavné chlazení? Pokud je instalován v malé nevětrané místnosti, tak ano, pokud je instalován v souladu s návodem a má teplo kam jít, tak ne.
Odpovědět