Home Asisstant + solax

Odpovědět
sonyr
Administrátor fóra
Příspěvky: 150
Registrován: pát 19. lis 2021 16:14:32
Bydliště: Doubrava

Home Asisstant + solax

Příspěvek od sonyr »

Upravený text: Předpokládám, že minimálně ze začátku bude novým uživatelům Solaxu vadit odezva Solaxu každých 5 minut. Nemám možnost být na WiFi donglu přímo u Solaxu a chtěl jsem dle výkonu spínat různé spotřebiče v domě, což s pětiminutovou aktualizací je celkem tragické. Pomocí Home Assistant lze řídit například i chytré zásuvky a vytvářet různé závislosti. Tento příspěvek by měl sloužit jako základní návod pro zprovoznění Home Assistant s Solax střídačem.

Předpokladem je zařízení, na kterém je nainstalovaný Home Assistant. Já jsem šel cestou Raspberry Pi 4 s 4 GB RAM a 128 GB SSD diskem a čistou instalací Home Assistant.

Instalace Home Assistant na Pi 4
HA instal.docx
(13.94 KiB) Staženo 79 x

Nejprve je třeba do Home Assistant doinstalovat doplněk HACS.

Návod zde:
Instalace HASC.docx
(265.22 KiB) Staženo 268 x
V přehledu se nám objeví HASC. Po spuštění nainstalujeme doplněk Solax invert modbus:
Instalace solax invert modbus.docx
(118.45 KiB) Staženo 310 x
Přidání do HA spotové ceny.

HASC přidat vlastní repozitář : (https://github.com/rnovacek/homeassista ... prices.git)
Přidat: Czech energy Spot Prices
CZ Public Transport
sonyr
Administrátor fóra
Příspěvky: 150
Registrován: pát 19. lis 2021 16:14:32
Bydliště: Doubrava

Re: Home Asisstant + solax

Příspěvek od sonyr »

Občas se mi stalo, že se ztratila komunikace mezi Home Assistant a Solaxem. V Home Assistant to psalo, že entita je nedostupná. Pomohl až restart Solaxu. Uvažuji nad přechodem na převodník Modbus-LAN. Stalo se to až po aktualizaci Solax Modbus v Home Assistant. Stačí počítat s restartem Solaxu a instalaci provádět v nevýrobní čas. Zatím je to jen nápad, uvidíme, jestli to bude padat i nadále.
sonyr
Administrátor fóra
Příspěvky: 150
Registrován: pát 19. lis 2021 16:14:32
Bydliště: Doubrava

Re: Home Asisstant + solax

Příspěvek od sonyr »

Stačí vytáhnout pouze dongl a vrátit ho zpět... modbus opět začne fungovat..
sonyr
Administrátor fóra
Příspěvky: 150
Registrován: pát 19. lis 2021 16:14:32
Bydliště: Doubrava

Re: Home Asisstant + solax

Příspěvek od sonyr »

Stabilita komunikace vyřešena pevnou ip adresou + přidělení wiffi vysílače napevno (unifi).
Odpovědět

Zpět na „Komunikace + Home Assistant“